Sokszor gondolom azt hogy Lily neha unatkozhat vagy tobb/mas jatek kene neki, sokszor meg azt gondolom, hogy hulyesegeket gondolok, ugyhogy utana neztem a neten...nos a leirtakat MIND csinaljuk...ergo a lanyunk teljesen ki van elegitve:)
A 6 hónapos baba már nagyon sok mindent megtanult: vannak dolgok, amikkel már egyedül is boldogul és van olyan, amit még tanulnia kell. A különböző játékok során tanul a baba és gyakorolja a már megtanultakat, ezért nem mindegy, hogy mit játszunk vele.
Hat hónapos korban az arcunk, a hangunk az, ami a legjobban elbűvöli. A legunalmasabb házimunka is érdekfeszítő a számára, a tárgyakról nem is beszélve, melyekkel dolgozunk. A babák szeretik és egyre jobban igénylik a mozgásosjátékokat: ezzel nemcsak a fejlődésüket segítjük elő, az együtt hancúrozás, tornázás jót tesz a kötődés erősítésének.
A ritmus, a mozgás és szoros érzelmi kapcsolat rengeteg összeköttetést hoznak létre a baba agyában, ezek mind hozzájárulnak a későbbi fejlődéséhez.
Az ölbeli mondókák, arcsimogatók, lovagoltatók továbbra is a baba kedvencei lesznek, de már megpróbálkozhatunk a táncikálással.
Fogjuk meg erősen a babát a hóna alatt, és valamilyen puha felületen vagy a combunkon kezdjük el táncoltatni. Közben énekeljük az alábbi mondókát és végezzük a szövegnek megfelelő mozgásokat:
Cini-cini muzsika,
Táncol a kis Zsuzsika (itt behelyettesíthetjük a baba nevét)
Jobbra dűl, meg balra dűl,
Tücsök koma hegedül.
A kisbabák imádják a zenét és a ritmust. Már az anyaméhben érezték édesanyjuk szívverésének ritmusát, és hallották, ahogy áramlik a testében a vér. Az énekkel kísért tánc az egyik leghatékonyabb módszer a baba fejlesztésére.
Öleljük magunkhoz a babát és járkáljunk körbe a szobában, miközben a kedvenc dalát énekeljük. Válasszunk népdalokat, rövid kis gyermekdalokat. A játékot még élvezetesebbé tehetjük, ha éneklés közben hajladozunk, forgunk, különböző lépésformákkal járunk.
A lovagoltató-hintáztató játékokat nagyon élvezik a kisbabák, emellett fontos szerepet játszanak az egyensúlyozási készségük kialakulásában.
Sokféleképpen lovagoltathatjuk a babát: a térdünkre vagy az ölünkbe ültetve, hason vagy hanyatt fekvésben a térden ide-oda hintáztatva. A lovacskázást, hintáztatást mindig kísérje valamilyen ritmikus mondóka, ének. Egy egyszerű kis népi mondóka:
Hinta, palinta,
Hintázik a kisbaba. (Itt mondhatjuk a baba nevét.)
Nagyon jó kis lovagoltatós mondókákat találtok a www.kerekito.hu oldalán.
Milyen mozgásos játékot játszhatunk a 6 hónapos babával?
A mozgásos tevékenységek folyamatosan ismétlése megerősíti azokat az idegi pályákat, amely az agy gondolkodási területéről a mozgásvezérlés területére, valamint az izmokat mozgató idegekhez futnak.
A rugdalózás fejleszti a mozgáskészséget, ráadásul a babákat nem kell különösképpen noszogatni, maguktól is imádnak rugdalózni.
Sok rugdalózónak, zokninak színes az orra, ezt nagyon szeretik a kicsik nézegetni. Kaphatók olyan mamuszok, amik csörögnek a rugdalózáskor, de tehetünk bokacsörgőt is a kicsire, nagyon fogja élvezni.
Ebben a korban a babatornáztatót is élvezettel használják a babák, imádják ahogy a lelógó játékokat megrúgják és azok mozognak, csörögnek, zörögnek.
A babatornáztató azonban csak addig érdekes a babának, amíg nem kezd el csúszni-mászni, ezért, ha nem akarunk beruházni babatornáztatóba, készíthetünk házilag is rugdosós játékot. A kiságyba kössünk fel egy szalagot közvetlenül a baba lába fölé, amire különböző csörgős, zörgős játékokat, csengettyűket teszünk, és mutassuk meg neki, hogy mi történik, ha megrúgja.
A kisbabák gyakran hintáztatják magukat valamiféle rugózó mozgással. Ezek a mozdulatok a mászást készítik elő. Fektessük a babát hasra egy takaróra vagy matracra. Helyezzünk egy érdekes tárgyat, mondjuk egy színes csörgőlabdát, közvetlenül a baba elé, de annyira, hogy éppen ne érje el. Mozgassuk a játékot előtte ide-oda. Ahogy a kicsi megpróbálja elérni a játékot, valószínűleg egy picit előre fog csúszni érte. Ha kell, segítsünk neki egy picit, hogy el tudja venni a játékot, majd dicsérjük meg az ügyességét.
Tornagyakorlatokkal erősíthetjük a baba lábizmait. Ha torna közben énekelünk, azzal a baba nyelvi készségét is fejlesztjük.
Fektessük a babát hanyatt valamilyen szilárd felületre (a pelenkázó is lehet), a bokájánál fogva hajlítsuk be, majd nyújtsuk ki a kicsi lábát, miközben a következő mondókákat mondjuk:
Tornássz, baba, tornásszál,
Nőjél nagyra, mint egy vár!
vagy
Teregeti kacsóját,
Nyújtogatja bábóját.